#2
Oszczędzanie prądu

W Polsce dominują elektrownie i elektrociepłownie opalane węglem kamiennym oraz brunatnym. Zanieczyszczają one środowisko, emitując do atmosfery szkodliwe gazy. Co ważne, tego rodzaju paliwa kopalne to nieodnawialne źródła energii, a więc pewnego dnia ulegną wyczerpaniu. z tego powodu powinniśmy eksploatować je w sposób racjonalny, tak, aby mogły być wykorzystane również w przyszłości przez następne pokolenia.

Przemyślane gospodarowanie energią to krok w kierunku ochrony środowiska, redukcji CO2, a także – o czym należy pamiętać – sposób na oszczędność pieniędzy. Zmiana codziennych nawyków wspiera walkę z globalnym ociepleniem.

Oszczędzaj prąd
Czego dowiesz się
w tym rozdziale?
 • Jak zaoszczędzić energię we własnym domu.
 • Poznasz sposoby redukcji zużycia energii.
 • Dowiesz się, co zrobić, aby Twój dom był bardziej EKO

1. Redukcja zużycia energii na co dzień

Oto wydajne i proste do wprowadzenia w domu sposoby oszczędności energii.

Światło

Światło:

 • Zawsze wyłączaj światło w pomieszczeniach, w których aktualnie nie przebywasz.
 • Jeśli możesz – korzystaj ze światła naturalnego. Odsłoń zasłony, podnieś rolety. Słowem, minimalizuj zapotrzebowanie na oświetlenie elektryczne.
 • Wybieraj energooszczędne żarówki wytwarzane w technologii LED lub świetlówki kompaktowe.
Urządzenia

Urządzenia:

 • Pamiętaj, że urządzenia w trybie czuwania również zużywają energię (wskazuje na to świecąca dioda). Odłączaj je z kontaktu lub listwy zasilającej. Nie zapomnij o ładowarkach – nawet po zakończeniu ładowania, wciąż pobierają energię.
 • Kupuj sprzęt AGD o najwyższej klasie energetycznej (od A do A+++).
 • Okresowo sprawdzaj, czy urządzenia elektryczne, z których korzystasz, są sprawne. Po pierwsze ograniczy to ryzyko zawyżonego poboru energii, a po drugie podniesie poziom bezpieczeństwa w domu, mieszkaniu czy biurze.
 • Korzystaj z urządzeń elektrycznych świadomie. Pamiętaj, że te, które emitują światło niebieskie, mogą przyczynić się do pogorszenia wzroku czy bólu oczu. Zbyt długi czas przed komputerem to ryzyko wad postawy i bólu kręgosłupa.
 • Oszczędność energii w domu to m.in. pełna zmywarka i pralka. Dbaj o to, aby korzystać z tych urządzeń, gdy są wypełnione, a co za tym idzie najwydajniejsze.
 • Chcesz na bieżąco kontrolować zużycie energii elektrycznej w Twoim domu? Skorzystaj z systemów monitoringu, które dostarczą Ci szereg danych pomiarowych.
Gotowanie

Gotowanie:

 • Wbrew pozorom wybór garnka niesie za sobą wiele konsekwencji. Czy wiesz, że jego średnica powinna być o około 2 cm większa od średnicy płyty grzejnej? To optymalna wielkość w kontekście minimalizacji strat ciepła.
 • Gotuj pod przykryciem. To nie tylko szybszy, ale też bardziej oszczędny sposób.
 • Używaj czystych, odpowiednio dobranych do rodzaju kuchenki naczyń kuchennych.
 • Nie zawsze musisz nagrzewać piekarnik, zanim zaczniesz z niego korzystać. Dobrym rozwiązaniem jest użycie popularnego termoobiegu, który rozgrzewa kuchenkę natychmiast po włączeniu.
 • Ogranicz otwieranie drzwi piekarnika, gdy jest włączony. Wyłącz go na 2-3 minuty przed planowanym zakończeniem pieczenia – temperatura utrzyma się na zbliżonym poziomie, a Ty zaoszczędzisz nieco energii.
 • Zanim włożysz ciepłe jedzenie do lodówki, ostudź je.
 • Rozmrażając lodówkę, przykryj żywność i płyny wkładane do niej. Pozwoli to uniknąć zwiększenia wilgotności, a co za tym idzie wyższego zapotrzebowania na energię.
Ciepło

Ciepło:

 • Masz w domu pomieszczenia, których nie używasz? Obniż temperaturę w nich. To samo możesz zrobić przed położeniem się spać. To dobry sposób na zmniejszenie rachunków za energię bez wpływu na komfort użytkowania ogrzewanych pomieszczeń.
 • Nie zmniejszaj ani nie zwiększaj gwałtownie temperatury na termostacie, chcąc przyspieszyć proces chłodzenia lub ogrzewania. Skutkiem tego będzie znacznie większe zużycie energii.
 • Ogrzewanie przypodłogowe jest przydatne, ale musisz pamiętać o tym, aby właściwie o nie dbać. Sprawdzaj regularnie, czy czujniki ogrzewania nie są blokowane przez meble, dywany lub zasłony. W takiej sytuacji zużywają one energię, ale nie oddają pełnej ilości ciepła.

2. Zmiany w Twoim gospodarstwie domowym

Wbrew pozorom przekształcenie naszego domu, czy mieszkania w miejsce energooszczędne wcale nie musi być trudne. Wystarczy kilka zmian, aby obniżyć rachunki za energię, pomóc środowisku i zbudować zdrową przestrzeń do życia.

Green design w Twoim domu – sprawdź, jak stać się EKO.

Ucieczka ciepłego powietrza

Zbadaj, czy w Twoim domu nie ma przecieków, przeciągów. Tam, gdzie ucieka zimne bądź gorące powietrze, piec lub klimatyzator musi pracować ze zdwojoną siłą, aby zapewnić Ci komfortową temperaturę.

Ocieplenie domu

Ociepl swój dom – izolacja ścian, stropów i poddasza to świetny sposób na zmniejszenie zużycia energii. Zadbaj też o należyty stan dachu. Tak przygotowany budynek zimą utrzymuje ciepło wewnątrz, latem nie pozwala mu dostać się do środka.

Nowe ogrzewanie

Nowy system ogrzewania i chłodzenia to inwestycja, która zwróci Ci się w stosunkowo krótkim czasie. Dzisiejsze, energooszczędne urządzenia zużywają nawet o 20 procent mniej energii.

Termostat

Kolejny sposób na zmniejszenie zużycia energii o ok. 10 procent to instalacja termostatu. Warto wybrać wersję obsługiwaną za pomocą smartfona o szerokiej możliwości personalizacji.

Panele słoneczne

Może warto pomyśleć o panelach słonecznych? Ich instalacja to spory wydatek, ale w dłuższej perspektywie niezwykle opłacalny.

Dekoracje

Pamiętaj też, aby ograniczyć wydatki na różnego typu domowe dekoracje. Jeśli już musisz, kupuj te, o których wiesz, że zostały wyprodukowane w sposób ekologiczny.

CZY WIESZ, ŻE...

 1. Urządzenie AGD i RTV klasy – A zużywają ok. 55%, E ok. 100%, a G ponad 125% standardowego zużycia energii elektrycznej!
 2. Zrobienie jednego prania pięciokilogramowego jest bardziej wydajne energetycznie niż wykonanie dwóch prań po dwa i pół kilo.
 3. Brud na dnie naczynia zwiększa zużycie energii podczas gotowania nawet o 50%.
 4. Używając pokrywek do gotowania, możesz zminimalizować zużycie energii nawet o 30%.

Podsumowanie działu 2 i 3

Prace konkursowe:

O innych ciekawych sposobach oszczędzania wody i energii, które zostały przedstawione m.in. w formie esejów i wierszy możesz poczytać tutaj:

Czajnik

Tutaj znajdziesz dwa sposoby na to, jak oszczędzać energię i wodę podczas korzystania z czajnika. To naprawdę proste!

Statystyki

Statystyki zużycia wody na świecie, jak też w naszych gospodarstwach domowych znajdziesz w poniższej pracy.

Łukasz
Durka
Oliwia
Czubak

Pamiętajmy,
że bardzo ważnym
aspektem oszczędzania
wody jest również sposób,
w jaki ją pijemy.

Nie korzystajmy z wody butelkowanej w plastik,
zamiast tego spróbujmy pić kranówkę lub wodę filtrowaną.
W ten sposób zaoszczędzimy pieniądze na butelkach
ale również zmniejszymy odpad plastiku
trafiającego do środowiska.

Karolina Kwiatkowska Karolina Kwiatkowska
Martyna Maślak Martyna Maślak
Strona: /