W Polsce dominują elektrownie i elektrociepłownie opalane węglem kamiennym oraz brunatnym. Zanieczyszczają one środowisko, emitując do atmosfery szkodliwe gazy. Co ważne, tego rodzaju paliwa kopalne to nieodnawialne źródła energii, a więc pewnego dnia ulegną wyczerpaniu. z tego powodu powinniśmy eksploatować je w sposób racjonalny, tak, aby mogły być wykorzystane również w przyszłości przez następne pokolenia.
Przemyślane gospodarowanie energią to krok w kierunku ochrony środowiska, redukcji CO2, a także – o czym należy pamiętać – sposób na oszczędność pieniędzy. Zmiana codziennych nawyków wspiera walkę z globalnym ociepleniem.
w tym rozdziale?
- Jak zaoszczędzić energię we własnym domu.
- Poznasz sposoby redukcji zużycia energii.
- Dowiesz się, co zrobić, aby Twój dom był bardziej EKO
1. Redukcja zużycia energii na co dzień
Oto wydajne i proste do wprowadzenia w domu sposoby oszczędności energii.

Światło:
- Zawsze wyłączaj światło w pomieszczeniach, w których aktualnie nie przebywasz.
- Jeśli możesz – korzystaj ze światła naturalnego. Odsłoń zasłony, podnieś rolety. Słowem, minimalizuj zapotrzebowanie na oświetlenie elektryczne.
- Wybieraj energooszczędne żarówki wytwarzane w technologii LED lub świetlówki kompaktowe.

Urządzenia:
- Pamiętaj, że urządzenia w trybie czuwania również zużywają energię (wskazuje na to świecąca dioda). Odłączaj je z kontaktu lub listwy zasilającej. Nie zapomnij o ładowarkach – nawet po zakończeniu ładowania, wciąż pobierają energię.
- Kupuj sprzęt AGD o najwyższej klasie energetycznej (od A do A+++).
- Okresowo sprawdzaj, czy urządzenia elektryczne, z których korzystasz, są sprawne. Po pierwsze ograniczy to ryzyko zawyżonego poboru energii, a po drugie podniesie poziom bezpieczeństwa w domu, mieszkaniu czy biurze.
- Korzystaj z urządzeń elektrycznych świadomie. Pamiętaj, że te, które emitują światło niebieskie, mogą przyczynić się do pogorszenia wzroku czy bólu oczu. Zbyt długi czas przed komputerem to ryzyko wad postawy i bólu kręgosłupa.
- Oszczędność energii w domu to m.in. pełna zmywarka i pralka. Dbaj o to, aby korzystać z tych urządzeń, gdy są wypełnione, a co za tym idzie najwydajniejsze.
- Chcesz na bieżąco kontrolować zużycie energii elektrycznej w Twoim domu? Skorzystaj z systemów monitoringu, które dostarczą Ci szereg danych pomiarowych.

Gotowanie:
- Wbrew pozorom wybór garnka niesie za sobą wiele konsekwencji. Czy wiesz, że jego średnica powinna być o około 2 cm większa od średnicy płyty grzejnej? To optymalna wielkość w kontekście minimalizacji strat ciepła.
- Gotuj pod przykryciem. To nie tylko szybszy, ale też bardziej oszczędny sposób.
- Używaj czystych, odpowiednio dobranych do rodzaju kuchenki naczyń kuchennych.
- Nie zawsze musisz nagrzewać piekarnik, zanim zaczniesz z niego korzystać. Dobrym rozwiązaniem jest użycie popularnego termoobiegu, który rozgrzewa kuchenkę natychmiast po włączeniu.
- Ogranicz otwieranie drzwi piekarnika, gdy jest włączony. Wyłącz go na 2-3 minuty przed planowanym zakończeniem pieczenia – temperatura utrzyma się na zbliżonym poziomie, a Ty zaoszczędzisz nieco energii.
- Zanim włożysz ciepłe jedzenie do lodówki, ostudź je.
- Rozmrażając lodówkę, przykryj żywność i płyny wkładane do niej. Pozwoli to uniknąć zwiększenia wilgotności, a co za tym idzie wyższego zapotrzebowania na energię.

Ciepło:
- Masz w domu pomieszczenia, których nie używasz? Obniż temperaturę w nich. To samo możesz zrobić przed położeniem się spać. To dobry sposób na zmniejszenie rachunków za energię bez wpływu na komfort użytkowania ogrzewanych pomieszczeń.
- Nie zmniejszaj ani nie zwiększaj gwałtownie temperatury na termostacie, chcąc przyspieszyć proces chłodzenia lub ogrzewania. Skutkiem tego będzie znacznie większe zużycie energii.
- Ogrzewanie przypodłogowe jest przydatne, ale musisz pamiętać o tym, aby właściwie o nie dbać. Sprawdzaj regularnie, czy czujniki ogrzewania nie są blokowane przez meble, dywany lub zasłony. W takiej sytuacji zużywają one energię, ale nie oddają pełnej ilości ciepła.
2. Zmiany w Twoim gospodarstwie domowym
Wbrew pozorom przekształcenie naszego domu, czy mieszkania w miejsce energooszczędne wcale nie musi być trudne. Wystarczy kilka zmian, aby obniżyć rachunki za energię, pomóc środowisku i zbudować zdrową przestrzeń do życia.
Green design w Twoim domu – sprawdź, jak stać się EKO.

Zbadaj, czy w Twoim domu nie ma przecieków, przeciągów. Tam, gdzie ucieka zimne bądź gorące powietrze, piec lub klimatyzator musi pracować ze zdwojoną siłą, aby zapewnić Ci komfortową temperaturę.

Ociepl swój dom – izolacja ścian, stropów i poddasza to świetny sposób na zmniejszenie zużycia energii. Zadbaj też o należyty stan dachu. Tak przygotowany budynek zimą utrzymuje ciepło wewnątrz, latem nie pozwala mu dostać się do środka.

Nowy system ogrzewania i chłodzenia to inwestycja, która zwróci Ci się w stosunkowo krótkim czasie. Dzisiejsze, energooszczędne urządzenia zużywają nawet o 20 procent mniej energii.

Kolejny sposób na zmniejszenie zużycia energii o ok. 10 procent to instalacja termostatu. Warto wybrać wersję obsługiwaną za pomocą smartfona o szerokiej możliwości personalizacji.

Może warto pomyśleć o panelach słonecznych? Ich instalacja to spory wydatek, ale w dłuższej perspektywie niezwykle opłacalny.

Pamiętaj też, aby ograniczyć wydatki na różnego typu domowe dekoracje. Jeśli już musisz, kupuj te, o których wiesz, że zostały wyprodukowane w sposób ekologiczny.
CZY WIESZ, ŻE...
- Urządzenie AGD i RTV klasy – A zużywają ok. 55%, E ok. 100%, a G ponad 125% standardowego zużycia energii elektrycznej!
- Zrobienie jednego prania pięciokilogramowego jest bardziej wydajne energetycznie niż wykonanie dwóch prań po dwa i pół kilo.
- Brud na dnie naczynia zwiększa zużycie energii podczas gotowania nawet o 50%.
- Używając pokrywek do gotowania, możesz zminimalizować zużycie energii nawet o 30%.