Ogranicz zapisywanie do newsletterów. Korzystaj tylko z tych, które Cię interesują. Wypisz się z pozostałych. Jeden wysłany e-mail to od 0,03 do aż 26 gramów CO2 (e-maile z grafiką lub innym załącznikiem).

korzystanie
z Internetu
Czy wiesz, że gdy korzystasz z sieci, również generujesz ślad węglowy? Niekiedy ciężko sobie to uzmysłowić, ponieważ zza monitora nie widzimy produkowanej i zużywanej w tym celu energii. A przecież wiemy, że jest potrzebna, aby np. uruchomić komputer, wysłać e-mail, który ktoś musi odebrać i wyświetlić w swoim smartfonie. Podobnie wygląda sytuacja z każdym odcinkiem ulubionego serialu obejrzanym online, czy zakupami zrobionymi w sklepach internetowych. Tym bardziej warto poznać zasady ekologicznego korzystania z internetu.
w tym rozdziale?
- Dowiesz się, jak zmniejszyć zużycie energii generowanej podczas surfowania po sieci.
- Poznasz alternatywne wyszukiwarki internetowe, które są bardziej EKO.
- Poznasz sposoby na ograniczenie generowania danych i zużywania zasobów podczas pracy online.
- Zaznajomisz się ze słowniczkiem pojęć.
Wyszukiwanie - ekologiczne alternatywy
Pojedyncze wyszukiwanie w wyszukiwarce Google generuje ślad węglowy w postaci od 0,2 do 10 gramów CO2.
Dla przykładu – 10 gramów to ilość gazu, która zmieściłaby się w baloniku o średnicy ok. 5,5 cm. Możesz więc sobie wyobrazić, że każde Twoje wyszukiwanie to wypuszczenie gazu CO2 z takiego balonika do atmosfery.
A jeśli wyobraźnia to za mało, tutaj znajdziesz narzędzia umożliwiające wizualizację emisji CO2:
Jak widać, każde wyszukiwanie to całkiem sporo dodatkowego CO2 w atmosferze. Nic dziwnego, skoro nasze zapytania są wysyłane do serwerów oddalonych o tysiące kilometrów, co wymaga niemałej ilości energii. Google równoważy emisję CO2, sadząc drzewa lub dostarczając możliwości ekologicznego ogrzewania domów w biedniejszych częściach świata.
Również inne wyszukiwarki starają się wyrównywać ślad węglowy, za jaki są odpowiedzialne. Robią to w różny sposób, dlatego korzystając z sieci i wybierając którąś z nich, wybierasz jakiego rodzaju działania ekologiczne chcesz wspierać.
Ecosia wykorzystuje ok. 80% swoich przychodów z reklam na sadzenie drzew. W rezultacie średnio co 45 zapytań sadzone jest drzewo.
Ta napędzana energią wodną wyszukiwarka dzieli 60% swoich przychodów z reklam na dwa cele związane z oceanami.
- Wielkie Oczyszczanie Oceanu to akcja usuwania plastiku z oceanów. Zanieczyszczenie plastikiem utrudnia organizmom morskim wychwytywanie CO2, dlatego to ważne, aby oceany były wolne od plastiku.
- Operacja Posidonia polega na ponownym sadzeniu łąk trawy morskiej. Zapewniają one pożywienie i schronienie setkom gatunków oceanicznych. Trawy morskie skutecznie wychwytują CO2. Przetwarzają go ok. 40 razy szybciej niż lasy lądowe.
Współpraca wyszukiwarki OceanHero z Plastic Bank umożliwiła odzyskanie ponad 13 milionów plastikowych butelek, które w przeciwnym wypadku trafiłyby do oceanu. Firma twierdzi, że każde 5 wyszukiwań to jedna odzyskana butelka. Z kolei ankieta Moz z 2019 roku pokazała, że 77% internautów przeprowadza ponad 3 wyszukiwania w Google dziennie. Na podstawie tych danych można stwierdzić, że większość z nas ma szansę odzyskać jedną butelkę każdego dnia, po prostu korzystając z OceanHero.
Chociaż nie koncentruje się wyłącznie na klimacie, to na pewno jest warta wzmianki. SearchScene deklaruje, że aż 95% przychodów z reklam przeznacza na dobre cele. Korzystając z niej, możesz wybrać jeden z sześciu różnych projektów, na jaki trafią Twoje pieniądze. Wśród nich na uwagę zasługuje m.in. Eden Reforestation Project.
Jak generować mniej danych
i zużywać mniej zasobów?


Jeśli słuchasz muzyki, rób to za pośrednictwem serwisów streamingowych (np. Soundcloud lub Spotify). Ogranicz korzystanie z platformy YouTube, gdzie poza muzyką odtwarzane jest też wideo, co generuje dodatkowy ślad węglowy.

Jeśli w swoich urządzeniach elektronicznych dysponujesz wyświetlaczem typu OLED, przejdź w nich na tryb ciemny tzw. dark mode. Zużywa on znacznie mniej energii, co jest ekologiczne, a dodatkowo wygodne – Twoja bateria wytrzyma dłużej.

W Twoim smartfonie wiele aplikacji działa w tle. Polega to na tym, że w momencie, gdy z nich aktywnie nie korzystasz, one nie pobierają danych i zużywają mniej energii. Pamiętaj jednak, że warto po prostu wyłączyć niewykorzystywane aplikacje.

Wybieraj urządzenia z długą gwarancją, a najlepiej takie, które można łatwo naprawić. Jeśli ulegną awarii, oddasz je do serwisu lub naprawisz samodzielnie.
Słowniczek:

Ślad węglowy
– całkowita suma emisji gazów cieplarnianych wywołanych bezpośrednio lub pośrednio przez daną osobę, organizację, wydarzenie lub produkt. Jest rodzajem śladu ekologicznego. Ślad węglowy obejmuje emisję dwutlenku węgla, metanu, podtlenku azotu i innych gazów szklarniowych (cieplarnianych) wyrażone w ekwiwalencie CO2.

Ślad ekologiczny
– to metoda pomiaru zależności człowieka od zasobów naturalnych. Obliczając go, wiemy, ile środowiska naturalnego jest potrzebne do utrzymania określonego stylu życia. Innymi słowy, mierzy nasz popyt na surowce naturalne w porównaniu z podażą przyrody, czyli zdolnością środowiska do ich regeneracji. Ślad mierzony jest w globalnych hektarach (gha) na osobę.