Mówi się, że dzisiejszy świat niesamowicie się skurczył. Oczywiście nie dosłownie, chodzi tutaj o możliwości podróżowania, przemieszczania się w kilka, czy kilkanaście godzin z jednego końca świata na drugi. Co roku ponad miliard ludzi podróżuje po świecie. Jak pewnie się domyślasz, nie pozostaje to bez wpływu na środowisko naturalne.
Chcąc zmniejszyć ryzyko dewastacji środowiska, musimy być świadomi tego, w jaki sposób podróżujemy. Co więcej, możemy wykorzystać nasze podróże, jako siłę do wprowadzenia pozytywnych zmian, a wszystko dzięki stosowaniu zrównoważonych praktyk. Przy odrobinie wysiłku możemy przeciwdziałać i opierać się niektórym problemom na świecie, z jakimi mierzą się lokalne społeczności oraz miejsca popularne wśród turystów.

w tym rozdziale?
- Dowiesz się, jak podróżować ekologicznie.
- Nauczysz się praktyk zrównoważonego podróżowania.
- Zrozumiesz, jak wpływ na klimat ma turystyka.
- Poznasz definicję podróżowania zrównoważonego.
Jak podróżować ekologicznie?
Przedstawiamy uniwersalne praktyki
zrównoważonego podróżowania.
Zakwaterowanie
- Przed wyjazdem odłącz od prądu wszystkie urządzenia. Pamiętaj, że nawet w stanie czuwania wciąż pobierają energię.
- Podróżuj blisko domu. Zanim wyjedziesz na drugi koniec świata, warto poznać lokalne atrakcje, do których dotrzesz w sposób ekologiczny.
- Jeśli wyjeżdżasz, spróbuj wybrać lokalny hotel czy hostel. Wesprzesz w ten sposób miejscowych przedsiębiorców, a nie wielkie korporacje.
- Rezerwujesz poprzez Internet? Wybierz stronę internetową przyjazną środowisku. Najlepiej, jeśli będzie ona informować, czy miejsce Twojego noclegu jest ekologiczne, a także jaki ślad węglowy generujesz, zostając tam na noc.
- Weryfikuj miejsca, w których nocujesz. Sprawdź poprzez system weryfikacji, czy firma faktycznie jest ekologiczna, czy spełnia normy wskazane przez rady ds. zrównoważonego rozwoju.
- Czuj się w hotelu jak w domu. Unikaj częstych wymian ręczników, gdy nie jest to konieczne. Nie bierz długich pryszniców i pamiętaj o wyłączeniu telewizora, światła oraz klimatyzacji, gdy wychodzisz z pokoju.
Podróż
- Jeśli możesz, to podróżuj w niewielkich grupach. Ich wpływ na środowisko jest znacznie mniejszy.
- Planuj podróż tak, aby zmniejszyć ślad węglowy. Wybieraj odpowiedni środek transportu, zakwaterowanie, rodzaj aktywności na miejscu.
- Mniejszy bagaż to środowisko w lepszym stanie. Zwłaszcza gdy podróżujesz samolotem, w którym liczy się każdy kilogram. Im większa jego waga, tym większa emisja dwutlenku węgla.
- Wybieraj wspólny transport. Korzystanie z transportu publicznego, to jedna z najlepszych rzeczy, jakie możesz zrobić dla środowiska podczas podróży. Dodatkowo zyskujesz szansę na interakcję z mieszkańcami!
Szacunek i wsparcie dla lokalnej kultury
- Poznaj lokalne atrakcje i spróbuj nawiązać kontakt z mieszkańcami. Omijaj komercyjne atrakcje turystyczne, a raczej ciesz się tym, co autentyczne.
- Wybierasz się do popularnych miejsc? Zrób to poza najwyższym sezonem, a trafisz m.in. na niższe ceny, mniejszy tłok.
- Dobrym pomysłem może być podróż do miejsc, które potrzebują Twojego wsparcia, np. odbudowywanych po różnego rodzaju katastrofach.
- Jeśli planujesz wypoczynek na wybrzeżu, to zwróć uwagę na miejsca, w których występują obszary chronione. W ten sposób pomożesz lokalnej społeczności zaangażowanej w ochronę krajobrazów i życia wodnego.

Omijaj plastikowe butelki oraz inne wyroby z plastiku, które możesz z łatwością zastąpić ekologicznymi zamiennikami. Na przykład – zamiast wspomnianych butelek korzystaj z zamiennika z filtrem.

Turystyka
i jej wpływ na klimat.
Według danych Eurostatu w 2016 roku emisje z transportu stanowiły blisko 25% całkowitych emisji CO2 w Unii Europejskiej. Trend jest wzrostowy, bo przybywa nam samochodów i latamy coraz częściej i coraz dalej.
Całkowity ślad węglowy Unii Europejskiej wyniósł 6,8 tony CO2 na osobę w 2019 roku.
Powyższe dane pokazują, że wpływ turystyki na środowisko naturalne jest naprawdę duży. Co więcej, jak informuje Nature Climate Change – nowe badania wskazują, że turystyka odpowiada, aż za 8% globalnej emisji dwutlenku węgla. Jest to trzy razy więcej, niż wynikało z wcześniejszych szacunków. Wynik ten nie odwołuje się jedynie do emisji związanych z przemieszczaniem, ale dotyczy również noclegów, atrakcji, jedzenia i energii produkowanej oraz zużywanej na potrzeby usług turystycznych.
Środki transportu i ich emisja CO2:
Krótkie dystanse warto pokonywać pieszo lub wybierać zielone środki transportu:
rower, hulajnoga (również elektryczne);
komunikacja miejska – elektryczne tramwaje, autobusy, trolejbusy.
Transport dobry na średnie dystanse:
pkm = pasażerokilometr (przewóz jednego pasażera na odległość 1 km)
kolej – pośrednie emisje wynoszą ok. 30-40 gramów CO2/pkm,
autokary – emisja wynosi ok. 10-20 gCO2/pkm. Trzeba jednak pamiętać o innych zanieczyszczeniach, jakie generują silniki spalinowe (m.in. pyły i NOx).
Na długich dystansach prym wiedzie:
samochód – emisja wynosi ok. 150 gCO2/km. Przy przewozie 4-5 osób, wartość na osobę to ok. 30-40 gCO2/km,
samolot – jeden lot transkontynentalny to emisja nawet 1,5 tony CO2 na osobę.
Wydajność energetyczna transportu *Dżule / metr / pasażera
Definicje
podróżnicze

Światowy dzień turystyki
– ustanowiony przez Światową Organizację Turystyki ONZ, obchodzony 27 września. Dzień wykorzystywany jest jako platforma dyskusyjna do omawiania społecznych, politycznych, ekonomicznych i środowiskowych skutków turystyki.

Światowa Organizacja Turystyki Narodów Zjednoczonych
(ang. United Nations World Tourism Organization – UNWTO) – ustanowiona przez ONZ, zajmuje się kwestiami związanymi z szeroko rozumianą turystyką. Pomaga w promocji zrównoważonej, odpowiedzialnej turystyki, współpracuje z sektorem turystycznym, gromadzi statystyki ruchu turystycznego. Polska należy do UNWTO od momentu jej powstania – 1975 r. Jest jednym z państw-założycieli.

Zrównoważona turystyka
– rodzaj turystyki, której głównym założeniem jest minimalizacja szkód i maksymalizacja korzyści z niej płynących w kontekście środowiska naturalnego oraz lokalnych społeczności. Mowa o działaniach zarówno turystów, jak i całego sektora turystycznego zorientowanych na wsparcie celów ochrony środowiska, przeciwdziałanie zmianom klimatu, ograniczanie zużycia tworzyw sztucznych. Taka turystyka nie szkodzi zasobom, od których jest zależna.

Ekoturystyka
– stoi w kontrze do turystyki masowej. Jej główny cel to wsparcie rozwoju i opieka nad zasobami oraz walorami turystycznymi odwiedzanych miejsc. Kluczem jest integracja działalności turystycznej z celami ochrony przyrody.

Overtourism
– sytuacja, w której dochodzi do zbyt wielu wizyt o charakterze turystycznym w konkretnym miejscu. Skutkuje pogorszeniem życia lokalnych mieszkańców, szkodami w środowisku i miejscach historycznych.